Setlerde istediğim performansı alamıyorum. Anlayan üstadın yardımına ihtiyacım var

feel the music

Özel Üye
Özel Üye
31 Eki 2012
510
1,012
32
antalya
Selam herkese. Öncelikle 2011-2012'den beri DJ'likle uğraştığımı; 2014-2016 arası Kıbrıs CİU FM'de Melih KAYA On-Air formatında live set program yaptığımı belirteyim.

Hatta burada da Melih KAYA On-Air başlıklarıyla paylaşmıştım çoğu setlerimi. Antalya'ya döndükten sonra Lara/Konyaaltı beachlerinde çalmaya devam ettim.

Yaklaşık son 5 aydır evde yaptığım live setlerimin 10 da 7sini beğenmeyip yarıda kapatıyorum. Sorunum deck 1deki şarkı çalarken sonraki parçayı seçmekte çok zorlanıyorum. Seçtiğim diğer şarkı da aynı enerji yokmuş ve düşüyormuş hissindeyim.

Eskiden böyle değildi şarkılara hakimdim. Kolaylıkla her tarza geçebiliyordum. 1 saat içinde sadece Türkçe Yabancı commercial haricinde Latin House bile yapabiliyordum.

Acaba şimdi o ortamlarda olmadığım o modda olmadığım için mi bu kadar tükenmiş hissediyorum?

İdealim ise Salih SAKA gibi olmak...

Örnek set:
https://krakenfiles.com/view/bf0e291e95/file.html

Son düzenleme:

xFlyxFly

Best Üye
Best Üye
20 Ara 2010
727
32,924
AYVALIK
Paslanmışsındır usta at pasını kirini :)

Jtx!

DJ & Producer
DJ & Producer
30 Eki 2014
311
646
Kuşadası
open.spotify.com
Örnek setini biraz dinledim. Sanırım tükenmiş hissetmenin sebebi şarkı seçimin...
Alıcısı olan her şey, kalitelidir anlamı taşımaz, zira türk dinleyicisi, kalite konusunda belirleyici olabilecek donanıma sahip değil...
Seçtiğin tarzda, şekilleneceğin zaman, isteklere ve trende göre değil seni özel kılacak seçimlere yönelmelisin (tıpkı Salih Saka gibi)...
Salih Saka'yı örnek alacaksan "orijinal" olmalısın. Asgari müşterekde her standart müzik emekçisinin art arda sıraladığı şarkılar bunlar...
Acımasızca eleştir kendini... Ayrıca, yeteneklerini tekrar gözden geçir ; belki başka bir alanda çok daha yetenekli ve mutlu olabilirsin.
Sevgiler...

feel the music

Özel Üye
Özel Üye
31 Eki 2012
510
1,012
32
antalya
Örnek setini biraz dinledim. Sanırım tükenmiş hissetmenin sebebi şarkı seçimin...
Alıcısı olan her şey, kalitelidir anlamı taşımaz, zira türk dinleyicisi, kalite konusunda belirleyici olabilecek donanıma sahip değil...
Seçtiğin tarzda, şekilleneceğin zaman, isteklere ve trende göre değil seni özel kılacak seçimlere yönelmelisin (tıpkı Salih Saka gibi)...
Salih Saka'yı örnek alacaksan "orijinal" olmalısın. Asgari müşterekde her standart müzik emekçisinin art arda sıraladığı şarkılar bunlar...
Acımasızca eleştir kendini... Ayrıca, yeteneklerini tekrar gözden geçir ; belki başka bir alanda çok daha yetenekli ve mutlu olabilirsin.
Sevgiler...

Üstad çok teşekkürler vakit ayırdığın için. hazır tracklist yapıp live set gibi takılsam kendimi geliştiremem.

set başlangıçlarımı genelde 90 100 bpmlerden başlatıp her kesime yer vermeye çalışıp 128 130 commercialda bitiriyorum ama farklılığı göstermeye çalışarak. Her kesimden beğeni alsın diye net bir tarz adı veremiyorum. %100 deep gibi yapamıyorum çünkü o anda dinleyici kafasıyla düşünüp sıkılmıştır herhalde deyip yavaştan tarzı kaydırıyorum. sitede dönen setleri de görüyorum ezhel ben ferodan geçilmiyor. En azından Rap olacaksa Ceza'sız Sagopasız kati'en yapamam.

Aşmaya çalıştığım sorun: live set şarkı seçimlerinde gözümün önüne net bir şarkı gelmiyor her ne kadar bpm sıralaması ve klasörleme yapmış olsam da. bitime 60 sn. kala çok şarkı değiştirdim. Dereyi geçerken at değiştirdim hata yaptığımı bile bile.

Bu işi pioneer academy gibi yerlerden öğrenmedim Bir DJ'in el kulak yordamıyla öğretmesiyle kapmaya başlayıp sonra farklı editler neden olmasınla yürüdüm hep. Geçtiğimiz yaz Antalya Konyaaltı beachler commercial takılırken 2000'lerin tiestosunu alarmayı trance'ı çalan bendim her ne kadar beach sahibi anlamasa da :)

Bu sorunumu çözmek için acaba pioneer academy'e kayıt mı olsam bana faydası olur mu diye düşünüyorum. onlar da 4 5 bin lira gibi rakamlar istiyorlarmış.

Geri